- ID.3 får omfattende opdateringer og et nyt navn
- ID.4, ID.5 og ID.7 kan nu bestilles med den nyeste generation af software
- Nye funktioner som digital nøgle og udvidet app-butik
- Forbedret betjeningskoncept med knapper på rattet
Efterfølgeren til ID.3 er på vej med et nyt navn og får verdenspremiere som ID.3 Neo i midten af april. Takket være den nyeste softwaregeneration kommer den fuldelektriske kompakte familiebil med en række nye funktioner. Det omfatter for eksempel den forbedrede Travel Assist med trafiklysregistrering og One Pedal Driving, hvor bilen kommer rekupererer, indtil den holder stille. ID.4, ID.5 og ID.7 vil snart kunne bestilles som de første ID.-modeller udstyret med denne software, de ovennævnte funktioner og det nye Innovision infotainmentsystem. Derudover har alle nye ID.-modeller nu mulighed for at levere strøm til eksterne enheder – fra en elektrisk grill til elcykler – med en effekt på op til 3,6 kW direkte fra højvoltsbatteriet via Vehicle-to-Load-funktionen.
Kai Grünitz, medlem af Volkswagens bestyrelse med ansvar for teknisk udvikling, siger: "Den nye softwaregeneration giver endnu flere muligheder og leverer en endnu bedre kundeoplevelse i ID.-modellerne. Volkswagens nye fuldelektriske modeller i mini- og kompaktsegmentet – ID. Polo, ID. Polo GTI og ID. Cross – vil også snart blive lanceret med disse nye innovationer, der giver mere fleksibilitet i hverdagen og til fritidsaktiviteter."
Software og hardware er designet til at opfylde nye eller fremtidige regulatoriske betingelser. Disse omfatter kravene i den europæiske emissionsstandard Euro 7, den californiske standard ZEV3 (nulemissionskøretøj) og EU-direktivet GSR2 (Generel Sikkerhedsforordning 2), som har til formål at øge trafiksikkerheden.
Yderligere tjenester. De nye ID.-modeller kommer også med det nye Innovision infotainmentsystem. En ny app-shop er også blevet integreret i In-Car Shop i det nye infotainmentsystem, som gør det muligt at aktivere eller udvide funktioner og tjenester digitalt, fleksibelt og specifikt til den enkelte bil. Ligesom med en smartphone er det her muligt at downloade populære apps indenfor lyd, videostreaming, parkering, opladning og gaming tilgængelige.
Ny mulighed – digital bilnøgle. En digital nøgle er nu også tilgængelig som tilvalg til alle modeller. Dette muliggør nem adgang til køretøjet via en mobil enhed (smartphone, smartwatch). Den digitale bilnøgle supplerer den klassiske fysiske bilnøgle. Kommunikationen foregår trådløst på en måde, der minder om betalingsprocesser med en smartphone; En særlig app er ikke påkrævet. De nye ID.-modeller kommer også med et nydesignet multifunktionsrat med klassiske knapper, der forbedrer den intuitive betjening af bilens mange forskellige funktioner.
Mere fleksibilitet takket være Vehicle-to-Load. Med den nye softwaregeneration introduceres Vehicle-to-Load-funktionen også i ID.-modellerne og dermed muligheden for at forsyne elektriske enheder direkte fra køretøjets højvoltsbatteri. Eksterne enheder som en elektrisk grill, kaffemaskine eller endda en elcykel kan forsynes eller oplades direkte fra højspændingsbatteriet med op til 3,6 kW. Dette er muligt ved brug af en 230 V stikkontakt indvendigt og – med en separat adapter – også via mode 3-forbindelsen til opladningsstikket.
Indstigningsmodeller er mere effektive og med større rækkevidde. Der er også nyheder i forhold til motor og batteri: ID.4 og ID.5 Pure indstigningsmodellerne er nu udstyret med APP 350-elmotor, en ny 190 hk stærk drivlinje, der øger momentet og sænker forbruget sammenlignet med de tidligere APP 310-motorer. Dette øger rækkevidden på ID.4 med op til 40 km (WLTP), og i kombination med et nyt lithium-jernphosphat (LFP) højvoltsbatteri (58 kWh netto) er det en imponerende pakke, der er robust og meget effektiv. Det gør de billilgste varianter af de populære ID.4- og ID.5-modeller endnu mere relevante.
Pressemeddelelsen blev sendt med Mynewsdesk